Hoppa över till innehåll
Spar kr. 100,- på skiservice fra 15. november - 3. december. Tilbuddet gælder ikke junior ski.
Spar kr. 100,- på skiservice fra 15. november - 3. december. Tilbuddet gælder ikke junior ski.
Komplet liste over MTB klubber i Danmark

Komplet liste over MTB klubber i Danmark

Antallet af mountainbikere i Danmark stiger hvert eneste år. Det samme gør antallet af danske MTB klubber. Her har vi forsøgt at lave en komplet liste over MTB klubber i Danmark, så du kan finde ligesindede og finde en mountainbike klub i dit lokalområde.

Mange danskere kører mountainbike uden at være del af en MTB klub. Det kan der være mange gode grunde til, men der er også mange gode grunde til at være medlem i en mountainbike klub.

5 GODE GRUNDE TIL AT KØRE I MTB KLUB

 1. Lær andre MTB’ere at kende
 2. Bliv bedre på cyklen
 3. Deltag i officielle konkurrencer
 4. Klubberne formidler vigtig information fra andre interessenter, sporbyggere, kommuner, DGI/DCU og andre.
 5. Klubberne ved hvor du må køre og hvor du ikke må. (Vigtigt for alle MTB’ere, da et par dårlige oplevelser fra fx en skovejer, kan betyde meget modstand.)

MTB KLUBBER I DANMARK

Artiklen er en ongoing proces og bliver løbende opdateret. Mangler din MTB klub, skriv da gerne en kommentar i kommentarfeltet nederst i artiklen.

Til de klubansvarlige: Hvis du gerne vil have tilføjet et mindre skriv om din klub, send da gerne en mail til martin@blacksnow.dk, med en kort beskrivelse (3-5 linier) af din MTB klub, så vil jeg med glæde tilføje det til listen!

Herunder har vi forsøgt at lave en komplet liste over danske MTB klubber. Vi har researchet og googlet i mange timer, men vi kan have overset nogle MTB klubber i processen. Hvis din lokale mountainbike klub mangler på listen, skriv da endelig en kommentar, og vi vil ASAP opdatere listen og tilføje klubben samt hjemmeside til listen. Det samme, hvis der er noget vi har fået galt i halsen og lavet en fejl omkring, så retter vi hurtigst muligt.

For at gøre det nemmest muligt for dig at finde en lokal klub, har vi valgt at inddele listen i landsdelene. Under hver enkelt landsdel vil listen være alfabetisk inddelt.

Foto: MTB Akademiet

MTB KLUB I JYLLAND

Info om Aarhus 1900 MTB:

Aarhus 1900 MTB er klubben hvor det sociale, fællesskabet og hygge forenes med motion på forskellig plan. Om man er ung/gammel, tynd/tyk så er her plads til alle, klubben har fokus på bredderytteren, og motionisterne.

I Aarhus MTB bestræber vi os på at skabe et unikt mountainbike miljø i byen, som er præget af hjælpsomhed og en god holdånd på tværs af klubbens hold. Vores ambition er altid at være en klub med plads til alle, der kan lide at køre mountainbike eller cross, uanset alder og om du er motionist, B&U, licens eller elite rytter.

Informationer om træningstider, tøj, kontaktoplysninger, klubmedlemskab osv. findes på hjemmesiden.

Hvem er Askov Mudeaters?

I Mudeaters kan vi mærke at sporten er blevet populær. På ganske kort tid, er vi gået fra en relativt lukket drengeklub, hvor vi bare tonsede derud af, til at være en klub med fokus på bredden, og med både kvinder og mænd blandt medlemmerne. Netop at vi favner bredden, har også gjort at vi fokuserer mere på det sociale og sammenholdet, end at komme på podierne til løb rundt omkring. Det betyder ikke at vi ikke også er for dem som ønsker fart og konkurrence, dem har vi også nogle stykker af. I klubben ser vi det som vores fornemmeste opgave, at formidle viden og information om sporten, gøre sporten mere sikker ved at fokuserer på tekniktræning, og på at være aktive i sporbygning. MTB’erne er mange steder et udskældt folkefærd, og vi lægger os derfor i selen for at gøre mødet mellem de forskellige brugere af naturen til en positiv oplevelse.

Klubspor

Fanø MTB har i samarbejde med Naturstyrelsen etableret et intenst og oplevelsesrigt MTB spor i klitplantagen med meget forskelligartet natur. På Fanø er der strande, vidder og gamle tilgroede klitter. Sporet har ikke mange højdemetre, men højdemetrene ligger tæt – og der er garanti for høj puls, hvis du vil.

 • Længde: 7,5 km / 9,5 km inkl. det korte blå spor
 • Parkering: Pælebjerg P-plads
 • Placeret små 7 km fra færgen

Du kan lave endagsture til sporet ellers er der talrige overnatnings- og oplevelsesmuligheder på Fanø. Læs mere om Fanø MTB Spor her

At cykle er ikke bare en sport. Det er fællesskab, trafikal dannelse, udfordringer, hyggelig samvær og kampen mod sig selv og andre. At cykle er ikke bare at tusse rundt i skoven eller på vejene. Det er træningen i at give den gas på forskellige underlag, at køre i flok og lave skift, at hjælpe hinanden i formationen. At cykle er ikke bare at have en cykel. Det er vedligehold, det er forskelligheder, det er nørdet gear-snak.

De seneste år er GCC vokset sig stor, og det er især de små, der fylder. Vores børnehold bliver flere og flere, børnene yngre og yngre. Sammen med deres forældre skaber vi rammerne for talent og cykelglæde. Kvinderne fylder også en hel del i GCC, altså i medlemstal.

Klubspor

GCC står for det lokale Grenaa Singletrack spor.

 • 24 km
 • Fladt men teknisk spor
 • Alle niveauer kan være med
 • 20 små broer/overkørsler skal passeres
 • Masser af byggede berms og finurlige forhindringer
 • 2-3 timers køretid

Se kort over sporet ved at følge linket

Ruten starter og slutter ved Grenaa Idrætscenter

Hald Ege MTB er en relativ “ung” klub, der er vokset eksplosivt i takt med MTB-sportens popularitet. Klubben er en del af den almene idrætsforening Hald Ege-Ravnstrup KFUM.

Hald Ege MTB er en bredde-klub med plads til alle – uanset fysisk og teknisk niveau. Vi har en voksen-afdeling med 300+ medlemmer og en B&U-afdeling med næsten 100 medlemmer. Voksen-afdelingen træner 2 gange om ugen hele året. B&U en gang i ugen og kun i sommer-halvåret. Træningerne har fokus på såvel de tekniske som det konditionsfremmende elementer i sporten – både hos de voksne og de unge. Ligeledes fylder det sociale liv og sammenholdet i klubben rigtig meget. Vores fokus er at skabe gode og sikre rammer for at alle kan køre MTB i de dejlige skove i og omkring Hald Ege/Dollerup og Viborg.

Vores træninger er niveauinddelte. Voksentræningerne inddeles i 5 niveauer fra begynderen der er på cyklen for første gang til super-motionisten, der kører efter placeringer i diverse løb. B&U træningen sker også niveau-inddelt. Alle (ca. 25) trænere er DGI-uddannede. Vi har et samarbejde med Viborg MTB vedr. unge talenter.

Vi er en del af Viborg Trail Arena (Viborg 100km spor) og deltager aktivt i udvikling, etablering og vedligeholdelse af MTB-sporene i de lokale skove omkring Viborg.

Hammel Cykleklub blev stiftet i 1974 og har medlemmer fra et stort opland. Klubben er særdeles aktiv på mange fronter – der køres elite og licens, veteran, børn/ungdom samt motion. Og vi kører både på landevejen og på MTB.

Klubben vil gerne tiltrække og fastholde både de der vil køre som licensryttere, og dem der vil køre som motionister.

Klubspor

Hammel CK har sammen med Frijsenborg Skovdistrikt, Favrskov Kommune og Team Gummiben anlagt et nyt MTB-spor i Hammel.

 • Længde: 11,3 km
 • Højdemeter: 330 m
 • Start/mål: Børnehaven Klintholm/Midtjysk Rideklud, Vadstedvej 110, 8450 Hammel (Her kan der også parkeres)
 • Der må køres på sporet fra kl. 07 – Solnedgang

Find yderligere information omkring MTB-sporet Hammel i linket. Alle er velkomne til at bruge sporet.

HUI MTB er en underafdeling i den lokale idræts-forening Hørup Ungdoms og Idrætsforening, som er en breddeklub, hvor der er plads til alle. MTB-træningen deles op i hold på forskellige niveauer, så alle kan få utilfredsstillet deres cykelbehov. Kendetegnende for alle hold er, at vi skal have det sjovt samtidig med at vi pulsen op og sved på panden.

Vi gør flittigt brug af Nørreskoven på østkysten af Als samt Sønderskoven i kanten af Sønderborg. Derudover er vi også at finde på Gendarmstien, som strækker sig fra Padborg langs kysten forbi bl.a. Hørup og videre til Skovby – i alt 85 km. 

Yderligere afvikler vi forskellige klubarrangementer, som eksempelvis cykelskydning, klubmesterskab, ture i andre skove, en årlig udenlandstur, seneste var vi i Harzen, og meget andet.

HUI MTB – Sjov motion i godt selskab.

HMIF-MTB for dig som ønsker mere en blot en cykeltur i skoven. Der skal sved på panden, mudder i ansigtet, og så skal der være plads til sjov og snak. Målet for vores klub er, at der skal være et godt socialt sammenhold og en afslappet atmosfære, hvor der er plads til alle der gerne vil udfordres. Klubben består af en ungdoms- og en voksenafdeling.

Klubspor

HMIF-MTB og Pamhule Trailbuilderlaug står for vedligehold af den officielle MTB-rute i Pamhule skov.

Ruten er 11,1 km, og udgøres af 83 % singletracks og resten af ruten køres på skovveje med grus belægning. Der er tale om en middelsvær rute med en samlet stigning på 153 højdemeter. Undervejs er ruten skiltet og afmærket med tydelige hvide retningspile og MTB-piktogrammer. Undervejs vil du møde flere tekniske passager og ud- fordrende nedkørsler, der giver masser af underholdende kørsel og til tider et adrenalinsus. MTB-ruten i Pamhule Skov ligger i noget af Sønderjyllands smukkeste og mest kuperede terræn. Flere steder køres langs imponerende skrænter skabt under sidste istid med udsigt til områdets øvrige flotte natur bl.a. søområdet Hindemade.

Se i øvrigt Rutekort for Pamhule Skov på dette link

Adresse for rutestart: Pamhule Skov, Pamhulevej 96, 6100 Haderslev – parkering: Kør til højre ned mod dyrehaven ved nr. 96.

Ude-motion er hjemmehørende i 8362 Hørning og omegn. Vi er en social motionsklub for dig, hvor det drejer sig om at dyrke motion i det fri, i fællesskab med ligesindede. Der er flere forskellige aktiviteter i klubben: Løb, landevejscykling, MTB og vi er altid åbne for nye ideer til en motionsform.

Som medlem vil du få følgende fordele:

 • Et simpelt og overskueligt tilhørsforhold = små personlige forpligtelser
 • Lavt kontingent = ingen økonomiske forhindringer
 • Ét kontingent = flere typer idræt
 • Samvær med andre = øget motivation
 • Mød andre mennesker = større netværk i din by

Som medlem af Hørning ude-motion vil du for et symbolsk beløb årligt kunne deltage i forskellige udendørs motions aktiviteter.

MTB Frederikshavn startede ud som en facebookgruppe. Gruppen blev oprettet den 24. maj 2011, med det formål at skabe forbindelser mellem medlemmerne, som har fælles interesse i Mountainbike. Men også for at skabe sociale bånd gennem den fælles sportslige interesse. Der bliver i gruppen opslået ture, informationer, løb og andre aktiviteter. Gruppens medlemmer favner fra nyinteresserede til øvede udøvere, og alle er velkommen.

Find Facebookgruppen her

Klubspor

 • Katsig Bakker – ca 4,5 km – teknisk og mange hm, er blevet brugt til DGI Vintercup, Sommercup, Kvindecup og klubmesterskaber.
 • Pikkerbakken/Bangsbo i Frederikshavn – nybygget spor op af Pikkerbakken, ikke så langt endnu – knap 2 km. Men med massere af teknik, godt med hm og en fantastisk udsigt på toppen, samt fed nedkørsel med A- og B linier.
 • Indianerskoven/Møllehusskoven i Frederikshavn – Tekniktræningsområde, med en lille rockgarden, lidt stepups, et flowstykke til træning af svingteknik m.m. – totalt nørdeområde.

Et stort udvalg af spor omkring Frederikshavn til alle type mountainbikere.

Skal du i gang med mountainbike så tilbyder Varde Cykelklub rig mulighed for at udvikle dine evner på det niveau du ønsker. Klubben har hold til alle niveauer, startende med mountainbike C-holdet, som består af ca. 20-30 mænd og kvinder. Her er mange muligheder for råd og støtte når du skal starte din mountainbike karriere og du vil finde det muligt at cykle med andre ryttere på dit niveau. Ønsker du at forbedre dine evner yderligere kan du frit rykke op på MTB B-holdet og senere måske også MTB Licens holdet. Er du ungdomsrytter, altså under 17 år, har klubben også en stor afdeling for B&U MTB.

Yderligere information kan du finde på hjemmesiden (Følg linket på klubnavnet)

Klubspor

I Varde og omegn er der flere markerede ruter beliggende i Blåbjerg (Nørre Nebel), Bordrup (Blåvand – Oksbøl), Sdr. plantage grusgraven (Varde) og Militærskoven (Varde). Vælger du at lægge mountainbiketuren forbi disse steder, så vil du opleve Vestjyllands fantastiske natur. Ruter som byder på korte, men intense stigninger og meget utroligt fedt singletrack. Ruterne vedligeholdes i et samarbejde mellem Blue Mountain, Oksbøl Cykelklub og Varde Cykelklub. Blåbjerg, Bordrup og Grusgraven tilbyder alle flere rutevalg alt efter niveau. Farvemærkning er pr. 18.05.2017 er ikke baseret på de nationale guidelines for niveau, men der arbejdes på dette. Derfor så skal du selv orientere dig på skiltene, som er placeret de respektive steder. Militærskoven består af et spor, som kan køres når du har styr på de basale mountainbike færdigheder.

MTB KLUB PÅ FYN

Cykelbasserne dækker over en gruppe MTB´ere, som er forankret i Middelfart kommune omkring Nr. Åby, Ejby, Gelsted, Brenderup og Båring. Vi kører hele året, primært i vores lokalområde, og tager ofte på langture til andre spor, ligesom løbsdeltagelse på motionsniveau. Fælles træninger og ture aftales via app´en Whatsapp, da vi ikke har faste træningsdage

MTB KLUB PÅ SJÆLLAND/KØBENHAVN/BORNHOLM

At være MTB-medlem i CC Hillerød giver dig mulighed for at køre som seriøs MTB’er eller blot som motionist. Som medlem af en licensklub, som CC Hillerød, har du mulighed for at deltage i officielle licensløb.

Oversigt:

 • Medlemskab dækker også landevejstræning
 • Gode muligheder for MTB træning i nordsjælland
 • Socialt samvær med ligesindede

Vi er ikke kun en MTB-klub, så dit medlemsskab kan også anvendes hvis du ind imellem, eller sæsonmæssigt, træner og/ eller kører løb på landevejen.

HMTBK (Holte Mountainbike Klub) blev stiftet i 1991, og består i dag af mere end 160 voksenryttere og 90 ungdomsryttere. Vi elsker at køre XC-mountainbike uanset om det er omkring Holte i Nordsjælland eller andre skønne områder i den store verden. Holte MTB Klub har en stor børne & Ungdomsafdeling – kaldet HMTBK Future – for ryttere under 18 år. 

Målsætningen for HMTBK Future er at have det sjovt, mens vi kører hurtigt!

Klubspor

Klubben har ikke noget spor som decideret tilhører os, men har “hjem skov” i Geels Skov og i Rude Skov. Årligt har HMTBK spordag i Geels Skov hvor sporet klippes til og der samles skrald etc.

Ofte benytter klubben også Hareskov, Furesø, Store Dyrehave, og Tokkekøb Hegn på vores lidt længere ture og til intervaltræninger.

Mud’n’Race er et fedt fællesskab af mtb’ere på tværs af hastigheder, alder og teknisk formåen. Fælles er glæden ved skov, natur og mtb i særdeleshed. Der foregår et hav af fede aktiviteter der aftales i vores facebookgruppe. Træningsmæssigt udgangspunkt er søndagstræningen hvor 40-50 ryttere hver søndag møder op og deles i typisk 6 grupper efter niveau med kaptajn på så ingen farer vild.

Vi har for nyligt fået bygget en fed bikepark (Følg linket for mere info) hvor vi øver teknik og hænger ud. Vi nyder som de fleste andre mountainbikere også at lave sporarbejde og køre løb. Derfor har vi hvert år mange spordage med top-forplejning og masser af dækspark.

Vi afholder hvert år vores fede Beierholm-mtb-sjælland løb for ca. 300 deltagere på et af sjællands mere tekniske spor og i den smukkeste skov – video fra dette års event kan ses hér.

Det Hvide Spor

Mud’n’Race står sammen med Naturstyrelsen for vedligeholdelsen af Det Hvide Spor i Bidstrupskovene i Lejre Kommune. Sporet er et af Naturstyrelsens 10 spir og er temmeligt teknisk udfordrende på den naturlige måde. Her finder du ikke mange byggede features som vilde hop og drop, men en god del naturlige udfordringer, og en tilbagevenden til at sporet skal se naturligt ud samtidig med at det er holdbart bygget.

 • En af Naturstyrelsens 10 spir
 • Længde: 9,5 km
 • Start/Slut: Avnstrup P-pladsen (Avnstrupvej 1, 4330 Hvalsø)
 • Teknisk udfordrende

Sporet starter lige ved siden af vores nybyggede bikepark, hvor I kan øve jer på mange af de udfordringer I vil møde i skoven. Her er der mulighed for at øve hop, pumps, svingteknik, rockgarden og ellers bare generelt få pulsen op og smilet frem. Tag madpakken og ungerne med i bikeparken – der er garanti for mange timers underholdning dér.

Snakecity Devils kører MTB med det socialt samvær i højsædet …fede gutter og “she-devils”, der er glade for at køre MTB. Formålet med klubben er at få kørt noget MTB og have det sjovt, både i sporet og bagefter. SD tilstræber minimum een månedlig udflugt til fremmede mudderhuller, ligesom der på udvalgte træningsaftener vælges en ansvarlig sporhund/kaptajn , der således er ansvarlig for træningens udformning og udfordringer.

Faste træningstider ; tirsdage kl 18.30 fra Djævlesporets start og torsdage kl. 19.00 og Søndage kl. 09.30 , fra Netto Rundkørslen i Slangerup.

Klubspor

Klubben er ansvarlige for Djævlesporet i Lystrup skov ved Slangerup. Et flowy, teknisk og sjovt spor med mange features på ca. 13 km og 380hm.

Klubben holder til i Hillerød, hvor vi har 3 faste trænings dage: Tirsdag, Torsdag og Lørdag. 
Fællesskab, hygge er grundpillerne i klubben.
Klubbens medlemmer deltage har typisk en tur til Slettestrand, og så er der mange der deltager i diverse løb.
Selv om du er nybegynder er du meget velkommen til at køre med. 
Alle hold har trænere, der løbende giver gode råd og vejledning.Vi gælder os til at hilse på dig.
Föregående artikel Sådan vedligeholder du dine ski goggles

Kommentarer

Signe - februari 1, 2022

Hej

Ved i om der nogen mountainbike “hold” for børn i 6 års alderen omkring hareskoven? Har set nogen i skoven, men kan ikke rigtig finde noget om det, kun i Hillerød.

Martin fra Blacksnow - februari 17, 2020

Hej Dennis

Mange tak for tilføjelserne. Jeg har rettet i artiklen og lagt de 2/3 MTB klubber ind på listen. Hvis du kender nogen i Næsby Cykelmotion må du gerne sende mig en mail på martin@blacksnow.dk

Mvh. Martin

Dennis Hansen - februari 17, 2020

I mangler to Mtb klubber på Fyn den ene er Næsby cykelmotion og den anden er cykling Odense når så er der jo også lige ncm youngguns også som er en børn og unge klub

Skriv en kommentar

Kommentarer måste godkännas innan de visas

* Obligatoriska fält